Rézkori kincseket tártak fel
A dombtetőn egykor a középső rézkori Balaton–Lasinja-kultúra (i. e. 4300–4000) települése helyezkedett el. A feltáráson az egyik épület alapárkában egy szájával lefelé fordított, ép fazekat találtak, amelyből összesen 974 tárgy került elő: 3 nagyméretű, rézből készült spirális karperec, 2 jellegzetes, dupla spirális, réz ruhadísz, 19, rézből készült spirális csövecske, 685 kisméretű, rizsszemnyi, henger keresztmetszetű rézgyöngy, 262 nagyméretű, többségében márványból, kis részben kagylóból és másféle kőzetből kifúrt és 3 korong alakú gyöngy.
A leletek jelentőségét az ékszerek értékén és mennyiségén kívül egyrészt az adja, hogy ennél a népcsoportnál meglehetősen ritkák a hasonló kincsleletek, másrészt az, hogy a lelet régészeti feltáráson került elő, így a kincs értelmezéséhez szükséges megfigyeléseket hitelesen el lehetett végezni.
Uniós és hazai források felhasználásával a NIF Zrt. fejlesztésének keretében a 33,2 km hosszú, kétszer két forgalmi sávos, 110 km/h tervezési sebességű gyorsút építése során 3 külön szintű csomópont, 3 kétsávos turbókörforgalom és összesen 18 műtárgy (aluljárók, felüljárók és vadátjárók) létesül. A sikeres kiviteli közbeszerzési eljárás lezárulta és szerződéskötés után a terület-előkészítési munkálatokkal 2017 nyarán megkezdődhet a kivitelezés.•