Szegedi városfejlesztési projektek bemutatása
A Cédrus Liget Lakóparkban hét különleges, ellipszis alakú házból álló futurisztikus épületegyüttes létesül az egykori szegedi kábelgyár helyén, parkkal, tavakkal. A lakópark összesen tíz többszintes épületből áll, mindez kb. 60 ezer négyzetméteren.
Az épülő új sportuszoda pedig 13 ezer négyzetméter alapterületen egy tízpályás, 50 méteres versenymedencét, egy bemelegítő- és egy tanmedencét foglal magába. Ehhez kapcsolódik még egy sportolói kondicionáló, wellnessrészleg is. A tervezett uszoda épületének szintelrendezése: pince + földszint + lelátó- (emeleti) szint, jellemző szerkezete monolit vasbeton.
Altalajadottságok
Geológiai és geotechnikai adottságait tekintve az építési területek a Dél-Tiszavölgy kistáj déli részén találhatók. A 4–6 kilométer mélyen elhelyezkedő alaphegységre 2–3 kilométer vastagságban levő miocén üledékek települtek. Az igen jelentős vastagságú (helyenként 3 kilométert is meghaladó) pannóniai üledéksorra 200–400 méter vastagságban döntően folyóvízi eredetű pleisztocén rétegek telepedtek, melyek fedője infúziós lösz.
A kb. 1 méter vastag felszíni holocén réteg alatt 8–25 méter vastagságban végig egyveretű pleisztocén üledékek települtek. Felszínközelben a rétegek települési sorrendje a következő: a pleisztocén üledékek erodált felszínére alul durvább, felfelé egyre finomodó folyóvízi homok, majd iszapos finom homok, finomhomokos iszap, agyagos iszap, végül réti agyag települt. Jellemző a homokliszt, az ártéri iszap, az agyag és a mocsári agyag. A földtani térképek szerint 10 méter alatt jelentkeznek a folyóvízi rétegek: agyag-iszap-homok átmeneti rétegekről van szó, melyekben a szemcseösszetétel az ősfolyó mindenkori folyási sebességétől függően változik.
A Cédrus Liget Lakópark területén folyóvízi agyag, tavi agyag, agyagos lösz a jellemző, míg az uszoda környezetében, mely a Tiszától kb. 450 méterre helyezkedik el, folyóvízi homoklisztes iszap, agyagos lösz-löszös agyag és szikes lösz talajokat jelez a szakirodalom. A pleisztocén korban keletkezett öntésagyag és löszös agyag között nincs számottevő különbség: tóba vagy ártérre, vízzel borított helyre fújta a szél a löszt. A szél munkájának függvényében változott az agyag lösztartalma. Ez magyarázza a rétegsorokban a helyenként vékony, magasabb iszaptartalmú talajrétegek betelepülését. A Cédrus Liget Lakópark helyén 20–26 méter között a szemcseösszetétel durvább frakciójú, folyóvízi iszapos homok. A betelepülésre az ősfolyó folyási sebessége ad magyarázatot.
Cölöpalapozás kialakítása
A kivitelezés és tervezés optimalizálása érdekében mindkét helyen számos CPT-szondát mélyítettünk, melyek értékelését követően az alábbi következtetésekre jutottunk:
Cédrus Liget Lakópark
A felső 15–17 méteres talajzónát gyenge teherbírású merev agyagrétegek alkotják, alatta egységesen kb. 5 méter vastag tömör iszapos finom homok ékelődött be a felszíntől számított 19–25 méteres mélységek között. A cölöpöket célszerűen ebbe, az alatta és felette elhelyezkedő talajkörnyezettől jóval merevebb, nagy csúcsellenállású (8–20 megapascal; MPa) homokpadba fogtuk be, és ez a cölöp erőátadását is nagymértékben meghatározta. Alatta, a feltárások talppontjáig ismételten agyagot harántoltak.
A „homokpad” felszínének mélységi helyzete a pontszerű feltárásokból adódóan a teljes területre vonatkozóan egzaktan meghatározhatatlan volt. A helyes kivitelezéshez azonban minden egyes cölöp esetében elengedhetetlen volt a „homokpad” elhelyezkedésének pontos ismerete. A cölöpök elkészítéséhez a fúrandó cölöphosszak tekintetében ezért csak irányadó tájékoztatással tudtunk szolgálni. A környezetétől jelentősen eltérő merevségű „homokpadba” a cölöpök talpát előirányozottan kb. 80 centiméter befogással kellett elkészítenünk. A térszíntől mérve a homokpad helyzetében 1–1,5 méter bizonytalanság volt, ebből adódóan a cölöpök hosszai minden esetben eltérőek voltak. A változó cölöphosszak miatt a mélyalapozási munkálatokat célszerűen FDP-technológiával készülő cölöpökkel oldottuk meg.
Ez a technológia a bemutatott gyenge teherbírású kötött összletekben előnyösnek bizonyult, hiszen a teljes talajkiszorításos cölöpök köpenye körül a talajkörnyezetet tömörítjük, ami növeli a cölöpök palástja mentén a cölöpellenállás mértékét. A fentiek értelmében a projekten nehézgépkezelőink kiemelt figyelmet kaptak, hiszen szakmai tapasztalatukkal segítették az egyes cölöpök szükséges fúrási hosszának pontos meghatározását. A közel azonos haladási sebességre beállított fúrási rendszer a homokpad elérésekor egzaktan jelzi a forgatónyomaték növekedését, és ezzel a kívánt mélység elérését. A projekt alapozási munkálatainak 98 százaléka 2019 januárjáig elkészült.
Sportuszoda
Az előzetes talajmechanikai információk alapján a CPT-szonda a felszíntől mért 25 méter mélységig itt is homogén, gyenge csúcsellenállású, kötött (agyag) talajkörnyezetet jelzett. A csúcsellenállás értéke 1,2–2 MPa között változott, ennek alapján a konzisztencia gyúrható-merev állapotúnak minősíthető. Ezt a tényt megerősítették a 15 méter mélységig sikeresen mélyített, kis átmérőjű Borro típusú fúrások is.
Míg a Cédrus Liget Lakópark esetében változó cölöphosszak készültek – keresve a tömör pad szintjét –, a sportuszodán ezzel szemben fix hosszúságúak. A talajkörnyezet felső zónája nagyban hasonlít a másik építkezés helyszínén tapasztalt talajtípusokhoz, azonban a cölöpök talpának környezetében minden esetben hiányzik az a nagy csúcsellenállású szemcsés réteg, melyre a cölöpöket ráállíthattuk volna. A cölöpöknek a köpeny menti ellenállása gyakorlatilag a jellemzett rétegek miatt a teljes hossz mentén egyenletesen oszlik meg.
Ezen a projekten a kivitelezés különlegességét a talajkiszorítás szempontjából a talaj viszonylag nagy drénezetlen nyírószilárdsága (Cu) és a pórusvíznyomás fúráskor bekövetkező növekedése adta. A munkálatok jelenleg is folynak. A tervezett cölöpök közel 85 százalékát a PBM Mélyépítő Kft. már lefúrta, a munkálatok befejezése a szerkezetépítés ütemezéséhez igazodik. A cölöpfúrás haladási sebessége nagyban függ a fúrógép típusától, műszaki paramétereitől, a gépkezelő szakmai rutinjától és a talajkörnyezet paramétereitől. A betonkiszolgálás függvényében így a napi 28 darab cölöp megfúrása is több esetben teljesíthető volt, jellemző volt a napi 18-20 darabos átlag.
Megemlítjük, hogy a területen a cölöpözéshez használt beton a talajvíz nagymértékű agresszivitása miatt az általánostól eltérő, C35/45-XA3-XC4-16-F5 minőségű. Ennek a betonnak az előállításához legalább 400 kg/m³ CEMI 32,5 S vagy CEM III típusú cementre van szükség, mely a helyi betongyárak számára külön felkészülést kívánt.
A két projekt átfutási idejében a bemutatott fúrási nehézségek miatt kitüntetett szerepük volt a nehézgépkezelőknek, az ő rutinjuk nagyban befolyásolta a napi cölöpszámok teljesítését és így a projektek átfutását is.•
Felhasznált irodalom
Cédrus Liget Lakópark projektinformációk: http://www.cedrusligetszeged.hu/
Sportuszoda-információk: https://szeged.hu/hirek/25067/leraktak-az-etelka-sori-uj-fedett-uszoda-alapkovet
Majorterv Tervező és Szolgáltató Bt.: Talajvizsgálati Jelentés és Tanácsadás Szeged, Etelka sor 10005/5. hrsz.-ú területen épülő külső vízi közmű ellátás tervezéséhez, 2017. 04. 06.
Majorterv Tervező és Szolgáltató Bt.: Talajvizsgálati Jelentés és Tanácsadás Szeged, Etelka sor 10005/5. hrsz.-ú telken épülő sportuszoda tervezéséhez, 2017. 01. 13.
TAUPE Kft.: Talajvizsgálati Jelentés és Geotechnikai Szakvélemény a Szeged, Huszár u. 25382/1. hrsz.-ú telekre tervezett Cédrus Liget Lakópark A és E jelű épületeinek engedélyezési tervéhez, 2017. 10. 27.